Whistleblowing

Whistleblowing alebo oznamovanie protispoločenskej činnosti sa považuje za efektívny nástroj, ako odhaľovať neetické či protiprávne konanie vo vnútri súkromnej alebo verejnej organizácie. Môže ísť napríklad o korupciu, zneužívanie moci, porušovanie práv zamestnancov alebo škodlivé vplyvy na verejné zdravie a životné prostredie.

Whistleblowing NIE JE BONZOVANIE. V preklade môžeme daný pojem chápať ako pískanie na píšťalku, čo znamená upozornenie na niečo nekalé, čomu treba venovať zvýšenú pozornosť a preveriť.

Naša spoločnosť dbá na dodržiavanie etického správania a netoleruje žiadne formy protispoločenskej činnosti.

Podmienky poskytovania ochrany osobám v pracovnoprávnom alebo v inom obdobnom vzťahu v súvislosti s oznamovaním kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti (ďalej len „protispoločenská činnosť“) a práva a povinnosti osôb pri oznamovaní protispoločenskej činnosti upravuje zákon č. 54/2019 Z.z. o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len "Zákon").

Postup v oblasti porušenia ľudských práv a životného prostredia

⭢ Mechanizmus sťažností

1. Čo je protispoločenská činnosť a čo sa považuje za závažnú protispoločenskú činnosť?

Pod pojmom protispoločenská činnosť možno rozumieť (ust. § 3 písm. b) a c) zákona č. 583/2008 Z. z. o prevencii kriminality):

  • konanie, ktoré je trestným činom, alebo
  • konanie, ktoré je priestupkom alebo správnym deliktom, alebo
  • iné konanie, ktoré nie je priestupkom alebo iným správnym deliktom, ale pôsobí negatívne na spoločnosť.
2. Kto je oznamovateľom podľa Zákona?

Oznamovateľom je fyzická osoba, ktorá v dobrej viere urobí oznámenie orgánu príslušnému na prijatie oznámenia alebo zamestnávateľovi. Za oznamovateľa sa považuje fyzická osoba, ktorá:

  • urobí oznámenie a jej pracovnoprávny vzťah alebo iný obdobný vzťah sa skončil, ak sa dozvedela informácie o protispoločenskej činnosti počas trvania tohto pracovnoprávneho vzťahu alebo iného obdobného vzťahu;
  • urobí oznámenie a jej pracovnoprávny vzťah alebo iný obdobný vzťah ešte nevznikol, ak sa dozvedela informácie o protispoločenskej činnosti počas výberového konania, alebo v rámci predzmluvných vzťahov;
  • urobila oznámenie anonymne a jej totožnosť bola odhalená;
  • zverejnila informácie o protispoločenskej činnosti, ktoré sa dozvedela počas výberového konania alebo v rámci predzmluvných vzťahov a jej pracovnoprávny vzťah alebo iný obdobný vzťah ešte nevznikol.

Za iný obdobný vzťah považujeme najmä činnosť samostatne zárobkovo činnej osoby, činnosť osoby vykonávajúcej funkciu člena orgánu právnickej osoby, výkon práv účasti, správy a riadenia právnickej osoby, činnosť zmluvného dodávateľa, dobrovoľnícku činnosť, absolventskú prax, aktivačnú činnosť, odbornú prax.

3. Možnosti ochrany oznamovateľa

A. Zabrániť odvetnému opatreniu (preventívna ochrana)

Oznamovatelia môžu pri tzv. kvalifikovanom oznámení požiadať prokurátora alebo správny orgán o ochranu, tzv. status chráneného oznamovateľa. V praxi to znamená, že zamestnávateľ nesmie voči zamestnancovi alebo osobe v obdobnom vzťahu v tomto postavení robiť pracovnoprávne úkony alebo vydať rozhodnutie v pracovnoprávnom vzťahu bez súhlasu Úradu na ochranu oznamovateľov.

  • žiada oznamovateľ pri podaní kvalifikovaného oznámenia
  • ochranu udeľuje orgán, ktorý vyšetruje
  • aktívna je od doručenia zamestnávateľovi
  • následne je potrebný súhlas Úradu na ochranu oznamovateľov na každý právny úkon

B. Pozastaviť odvetné opatrenie (následná ochrana)

V prípade, ak odvetné opatrenie už bolo vykonané, oznamovateľ sa môže obrátiť na Úrad na ochranu oznamovateľov do 15 dní odo dňa, keď sa dozvedel o pracovnoprávnom úkone/inom obdobnom úkone a požiadať o pozastavenie účinnosti opatrenia.

  • žiada oznamovateľ do 15 dní
  • o ne/pozastavení rozhoduje Úrad na ochranu oznamovateľov
  • aktívne je doručením zamestnancovi
  • pracovnoprávny úkon je „zmrazený“ na 30 dní, nasleduje podanie návrhu na predbežné opatrenie

C. Ochrana sa poskytuje:

  • Oznamovateľovi a blízkej osobe,
  • Zodpovednej osobe a osobe, ktorá pomáhala s oznámením,
  • FO-podnikateľa alebo PO, ktorú oznamovateľ ovláda, v ktorej má účasť, v ktorej vykonáva funkciu člena orgánu právnickej osoby, alebo pre ktorú vykonáva pracovnoprávnu činnosť,
  • FO-podnikateľa alebo PO, ktorá ovláda právnickú osobu, v ktorej má oznamovateľ účasť alebo v ktorej vykonáva funciu člena orgánu právnickej osoby.
4. Formy podania oznámenia

Naša spoločnosť umožňuje svojim zamestnancom a osobám v obdobnom vzťahu podať oznámenie o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedeli v súvislosti s pracovnoprávnym vzťahom alebo iným obdobným vzťahom, a ktoré sa týkajú protispoločenskej činnosti.

Oznámenie je možné podať zodpovednej osobe, a to prostredníctvom:

  • Interných kanálov:

- Emailom: FMB_Compliance_office@t-systems.com (nepretržite 24/7)
- Osobne
(je potrebné si vopred dohodnúť stretnutie so zodpovednou osobu)

- Poštou na adresu sídla spoločnosti
(na obálke označiť ako “Dôverné”)

   Compliance, Data Privacy a Legal oddelenie

   Obchodné meno spoločnosti (Deutsche Telekom Systems Solutions Slovakia s.r.o. alebo Deutsche Telekom IT &
Telecommunications Slovakia s.r.o.)

   Moldavská cesta 8B, 04011 Košice

Elektronicky prostredníctvom DTAG whistleblower Tell me portálu (BKMS)
   Vaše oznámenie bude spracované s najprísnejšou dôvernosťou. Ak máte obavy z uvedenia svojho mena, oznámenie môžete podať aj anonymne. IT systém je certifikovaný a               poskytuje potrebnú technológiu na to, aby bola vždy plne zaručená anonymita našich oznamovateľov.

  • Externých kanálov:

- Úrad na ochranu oznamovateľov protispoločenskej činnosti – formulár pre nahlasovanie je dostupný na webovej stránke https://www.oznamovatelia.sk/chcem-oznamit)
- Orgán činný v trestnom konaní
(prokuratúra / správny orgán, ktorý má právomoc dávať pokuty / príslušná inštitúcia Európskej únie), v prípade, že sa jedná o podozrenie z trestného činu

Podaním oznámenia zodpovednej osobe našej spoločnosti nie je dotknutá povinnosť oznámenia trestného činu alebo prekazenia trestného činu podľa § 340 a § 341 zákona č. 300/2005 Z. z. Trestný zákon.

5. Čo musí oznámenie obsahovať?

Oznámenie musí byť čitateľné, zrozumiteľné a formulované tak, aby bolo zrejmé, o akú protispoločenskú činnosť ide.

6. Vnútorný systém preverovania oznámení.

Zodpovedná osoba oddelenia Compliance, ktorá plní úlohy zamestnávateľa, oznámenie zaeviduje, potvrdí jeho prijatie do 7 dní od jeho prijatia, preverí jeho obsah a pokiaľ ide o oznámenie o protispoločenkej činnosti, do 90 dní od potvrdenia oznámi oznamovateľovi výsledok preverenia a prípadne aj prijaté opatrenia.

Za preverenie oznámenia sa považuje aj postúpenie veci na vybavenie podľa osobitných predpisov. V týchto prípadoch si výsledok vybavenia vyžiadame a tento oznámime oznamovateľovi do 10 dní od doručenia.