Rastislav Škultéty z unitu GCU AGA&GER je momentálne „in“ v oblasti automatizácie. Hľadá v T-Systems Slovakia (TSSK) činnosti, ktoré by sa dali zefektívniť a zautomatizovať. Rasťove záujmy ale automatizáciou nekončia. Veľmi aktívne sa zaujíma aj o agilný projektový manažment s využitím Scrumu - je držiteľom 7 uznávaných agile certifikácií. Z minulosti sú pre mnohých známe aj jeho 3 knižné bestsellery o programovaní v JavaScripte.
Rasťo nastúpil do TSSK v roku 2015 na pozíciu manažéra osobného rozvoja pre Duálne vzdelávanie. Už po roku na tejto pozícii bolo jasné, že Rasťove ambície siahajú vyššie. Preto neváhal a prijal ponuku od Daniely Takáčovej a Mareka Nastera a nastúpil na svoju terajšiu pozíciu Automation officera na unite AF&MPHS (po novom AGA&GER).
Rasťo, pozíciu Automation officer veľa ľudí ešte nepozná - vedel by si nám ju priblížiť?
V TSSK robia naši ľudia veľmi často aj na takých úlohách, ktoré by mohol hravo zvládnuť namiesto nich počítačový program. Títo zamestnanci by sa mohli následne venovať práci s vyššou pridanou hodnotou a jednoduché úlohy ako napr. kopírovanie údajov medzi aplikáciami (copy&paste) by mohli prenechať počítaču.
Ako Automation officer mám na starosti celú škálu aktivít súvisiacich s automatizáciou podobných úloh. Počnúc hľadaním možností čo zautomatizovať až po konkrétnu stratégiu realizácie jednotlivých krokov a opatrení vedúcich k automatizácii. Veci, ktoré nejdú zautomatizovať, sa snažíme aspoň zefektívňovať a optimalizovať tak pracovný čas našich ľudí.
Okrem automatizácie sa v profesijnom živote zaujímaš aj o Scrum. Kedy si sa so Scrumom prvý krát stretol, bolo to v TSSK?
Zo Scrumom som sa prvý krát stretol pred desiatimi rokmi. Bolo to v čase, keď som pracoval pre inú IT spoločnosť ako programátor webových aplikácií. Scrum sme bežne používali na riadenie vývoja softvérových projektov. V porovnaní s inými projektovými metódami sa nám vďaka Scrumu darilo dosiahnuť oveľa lepšie výsledky čo sa v konečnom dôsledku odrazilo aj na väčšej spokojnosti zákazníkov s nami dodanou prácou.
Čo ťa motivovalo k tomu, aby si získal sedem Scrum certifikátov?
Moja motivácia vyplývala z mojich predošlých pozitívnych skúseností so Scrumom a aj samotný Scrum sa úspešne začal využívať v TSSK vo viacerých tímoch (aj v oblasti automatizácie). Aj preto som sa rozhodol získať nové znalosti jeho hlbším naštudovaním a svoje vedomosti som si nechal potvrdiť dvoma certifikačnými autoritami - Scrum Alliance a Scrum.org.
Medzinárodne uznávané certifikáty, ktoré som získal, pokrývajú všetky tri role, ktoré sa v Scrume vyskytujú, a to Scrum Master, Scrum Product Owner a Scrum Developer. Za svoj najcennejší “úlovok” pokladám certifikát Professional Scrum Developer (PSD), ktorým disponuje iba 5729 ľudí na svete. Jeho unikátnosť spočíva v tom, že okrem Scrumu preverí aj znalosti z oblasti softvérového developmentu a engineeringu. V súčasnosti som jeden z mála ľudí, ktorý majú všetkých sedem certifikátov.
Rasťo, čo robíš vo svojom voľnom čase ak sa práve nepripravuješ na ďalší Scrum certifikát?
(smiech) Z hľadiska zachovania work-life-balance trávim po práci veľa času s mojou rodinou na čerstvom vzduchu v prírode a na záhrade. Jedným z mojich ďalších hobby je zdravie a zdravý životný štýl. V rámci neho sa venujem rozvoju svojho internetovému portálu o zdraví www.nazdravie.sk, kde sa nám spolu s tímom autorov podarilo zverejniť už vyše 600 článkov. Poznatky z oblasti zdravia sa snažím odovzdávať ďalej aj v rámci TSSK, a to v podobe prednášok počas týždňov zdravia (Health week).
Presadil si sa v oblasti scrumu, máš navštevovanú stránku o zdraví, vydal si knihu. Aké je tajomstvo tvojho úspechu?
Za mojimi úspechmi nie je ukryté žiadne tajomstvo. Akonáhle si človek stanoví cieľ a začne mu venovať dostatočne dlhú pozornosť, začne sa k úspechu približovať. Cesta k úspechu skoro nikdy nie je priamočiara, no ak má človek veľkú dávku trpezlivosti, chuti na sebe pracovať a nevzdávať sa, úspech sa musí zákonite dostaviť.
Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa úspechov.
Napísali: Kristína Záthureczká a Rastislav Škultéty