Prečo ku nám prišiel a potom odišiel?

<Zadajte anotáciu>

Dnes som sa rozprával s Jurajom Probalom, ktorý pracuje v T-Systems Slovakia na pozícii Business Operations Manager pre Telekom IT, ktorá podporuje biznis naprieč celou organzáciu. Táto pozícia je zhodou okolností aj definíciou Jurajovej povahy. Líder, priateľ, zodpovedný hráč, inovátor a pevný pilier tímu riaditeľa oddelenia Telekom IT.

Juraja už dlhodobo možno pozorovať aj v mnohých našich mediálnych kanáloch, kde sa rôznymi spôsobmi zapája do aktivít s verejnosťou, zamestnancami a v dobročinnosti. Vo firme pôsobí už 8 rokov. Čo ale mnohí nevedia je, že z firmy pred niekoľkými rokmi na istú dobu odišiel.

Rozprávali o tom prečo odišiel, prečo sa vrátil, ako hodnotil rozdiel po návrate a čo robil medzitým, predtým a potom.


Juraj Probala

Juraj, povedz nám niečo o svojej histórii pred nástupom do firmy.

,,No tak v prvom rade, nie som vyštudovaný “ajťák”. Študoval som na Ekonomickej fakulte na TUKE a neskôr som pokračoval na FBERG Manažérstvo zemských zdrojov. Teda nič, čo bolo blízke alebo kooperovalo nejak významne s IT.
Do firmy som nastúpil cez Farmu, kde sme sa venovali celkovému prehľadu o IT sfére, kódeniu, základom scriptovania a balíku MS Office. Keďže som prichádzal z profi športového prostredia, neprichádzal som dovtedy s týmito vecami skoro vôbec do styku, teda to bolo pre mňa značne nové.”

Hovoríš o športovom prostredí, živil si sa športom?

,,Áno. Hrával som basketbal, bol som profesionál na úrovni extraligy v Košiciach, vo Svite a v nemeckej Bundeslige. V podstate, keď som prišiel do štádia kedy mi zdravotný stav nedovolil plnohodnotne športovať, musel som sa rozhodnúť čo so svojim životom ďalej. Vtedy padlo rozhodnutie ísť to skúsiť na Farmu do T-Systems.“

Ako si na tom bol s inými zručnosťami, ktoré boli vyžadované na nástup na Farmu?

„Ovládal som angličtinu „športového sveta“, tým že som hrával a spoznal veľa zahraničných spoluhráčov, mi angličtina nebola cudzia. Človek si tú angličtinu cibril, ale nebol to level, ktorý ovládam momentálne po x rokoch vo firme.“

V tomto období, keď si nastupoval na Farmu, bol si ešte študent?

,,Nie, to bol už rok 2008, už som neštudoval a športoval som so sebazaprením. Povedal by som, že som išiel už proti prírode, proti zdraviu. Vtedy práve otvárali v T-Systems Farmu, ktorú viedol môj prakticky prvý Team leader Miloš Zidor, s ktorým mimochodom úzko spolupracujem aj dnes. Svet je malý.”

Aké boli tvoje prvé kroky vo firme?

“Po absolvovaní Farmy som nastúpil ako admin v tíme, ktorý pracoval v Solarise, alebo teda v UNIX systémoch. Po čase som sa posunul ďalej, keďže bolo viditeľné, že nie som technický typ, posúval som sa smerom k úloham, ktoré zastrešovali väčšiu časť oddelenia. Moja cesta pokračovala na pozíciu Quality specialist a neskôr Team Leader na oddelení kvality no a odtiaľ na moju aktuálnu pozíciu BOMa.”

Aké boli tvoje prvé roky vo firme?

„Keďže som športoval, tá úroveň života športovca v mojej kategórii bola pomerne vysoká. Mal som všetko. Ráno som vstal, umyl si zuby, šiel na tréning, obed, ďalší tréning a večer niekde s kamošmi, prípadne cez víkendy nočný život. Svet gombička a takmer všetko na náklady klubu (smiech).
Nemusel som riešiť žiadne ťažké veci, no...také tie, dospelácke. Až na to zranenie, zmenilo to dosť veľa, ale pomohlo mi otvoriť oči.“

Verím, že niektorých čitaťeľov by zaujímalo, aké zranenie si mal?

„Koleno. Už po tretej operácii som si povedal, že radšej si ušetrím zdravie a budem raz športovať so svojimi deťmi, ako byť na vozíčku, alebo o barlách.“

Muselo to byť ťažké, ako si zvládal ten prechod do firmy?

„Teda, nastúpil som do práce. Žiaden IT background, podmienky boli ďaleko odlišné od toho, ako som žil doteraz a čo mi šport ponúkal. Ten začiatok bol ťažký, no uvedomoval som si, že čím skôr spoznám ten svet, ktorý som doteraz nepoznal, mimochodom mal som už 27 rokov, tým skôr to vo firme, respektíve v pracovnom svete budem zvládať.“

Čo bolo najťažšie a kedy sa to zmenilo?

„Pre mňa bola najťažšia tá zmena myslenia. Teda 8 hodín niekde sedieť, musieť premýšľať nad viacerými problémami, narozdiel od doterajšej rutiny – tréning, jedlo a spánok.
Na druhej strane, keď som spoznal všetky benefity, nemyslím len materiálne, ale napríklad ako keď ma firma začala posielať na jazykové kurzy, tréningy, začlenil som sa do komunít, tak sa mi otvorili nové obzory.“


Juraj Probala

Všetko to znie fajn, zaujímalo by ma, kedy nastal v tebe zlom, ktorý vyústil do tvojho odchodu.

„Po troch rokoch, kedy som pracoval na pozícii admina a neskôr Quality specialist, to bola stále iba rola a nevidel som v nej kariérny postup, nevidel som žiadne iné možnosti a myslel som si, že viem všetko a hlavne, že sa viem orientovať v tom čo robím. Bol som veľmi prísny na spoločnosť, cítil som sa ukrivdený, že nie som ohodnotený za svoju prácu tak, ako som si predstavoval. Stále som si však neuvedomoval, že nemám technické znalosti, aby som mohol rásť vyššie. Jednoducho, mal som skreslenú realitu na základe istého obdobia vo firme a neskúsenosti.“

Čo nastalo keď si odišiel? Kam sa uberala tvoja kariéra, život?

„Keď som odišiel, tak som s pomocou ľudí, s ktorými som spolupracoval, pomohol postaviť centrum zdravia pre športovcov a choré a ťažko postihnuté deti, či dospelých zotavujúcich sa po úrazoch či operáciách. Toto bola skutočná práca s ľuďmi, denne som ich stretával desiatky. Za toho jeden a pol roka som sa dosť veľa naučil. Manažoval som celé centrum od financií, cez špecialistov, materiálne zabezpečenie až po dodávateľov a objednávky. Táto skúsenosť mi dala pevný základ na nasledujúce roky.“

Čo nasledovalo?

„Po čase som spozoroval, že centrum funguje, je zabehnuté a urobil som preň maximum, nebol som tam už potrebný. Hľadal som ďalšiu príležitosť a v tej chvíli som sa dozvedel, že firma hľadá Team Leadrov a oslovilo ma to.“

Znamená to, že v prvom zamestnaní v T-Systems si sa nadhodnocoval, no v druhej práci už si zhodnotil, že si urobil maximum a ideš ďalej. Určite za tým bolo ešte niečo, povedal by si nám to?

„Určite, skúsenosti zo súkromného sektora. Podnikanie má svoje špecifiká a v podstate keď sa človek chce posúvať, tak to všetko už aj pocíti priamo moja peňaženka. Zmenil sa mi pohľad na zarobené financie a starostlivosť, školenia a benefity  T-Systems vtedy pre mňa spätne nabrali úplne iný rozmer. Bol to však dlhodobejší proces uvedomenia si reality, neprišiel som na to zo dňa na deň, že benefity a investície do osobného rozvoja mi hradila firma a to dokonca bolo nad rámec môjho zárobku dohodnutého v kontrakte.“

A aké pocity si mal, keď si sa vracal naspäť?

„Mal som veľký strach, mal som obavy čo si ľudia pomyslia. Hovorí sa, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš. Ja som to urobil a poviem ti, urobil som dobre. Po 2-3 dňoch sa moje negatívne obavy rozplynuli. Vedel som, že som urobil dobrú vec, mal som šťastie na ľudí a nový kolektív ma prijal výborne.“

Na akú pozíciu si sa dostal?

„Dostal som sa na pozíciu Team Leader na vtedajšom CSS, tam som pracoval jeden rok a práve tí ľudia ma veľa naučili. Šéf oddelenia bol Peter Čeplo, mal som na starosti Windows team. Týmto ľuďom som veľmi vďačný. Práve oni ma naučili aké výzvy v sebe skrýva práca team leadra. Človek na tejto pozícii rieši nie len ľudské zdroje, ale aj biznis, financie, interpersonálne problémy členov tímu. Bolo mi to veľmi blízke, keďže tím je v podstate malá firma vo veľkej firme, v ktorej sa človek venuje práve riadeniu ako keby „svojej firmy o pár ľuďoch“.“

Kedy si sa rozhodol že ideš ďalej?

„Najprv po roku v organizácii CSS som zmenil oddelenie a dostal som šancu u Pavla Jurčinu v tíme na oddelení kvality. Toto obdobie hodnotím doposial ako moje najlepšie vo firme, keďže som pracoval so skvelými ľudmi, dostal som priestor učiť sa a profesne rásť. Skvelé časy. Po 3 rokoch na kvalite, kde som si urobil  väčší prehľad z rôznych oblastí ako ľudské zdroje, financie a podobne, som pochopil, že týchto tém chcem mať na stole denne viac a najlepšie s čo najväčšiou komplexitou a zásahom. Vtedy sa objavila ponuka na pozíciu BOM pre riaditeľa oddelenia Telekom IT, Juraja Girmana.“

Kto je to vlastne Business operation manager?

„Dalo by sa to voľne popísať ako výkonný asistent pre biznisové časti organizácie, teda človek, ktorý je v hĺbke organizačných tém, vie rýchlo pochopiť, doručiť a transformovať akúkoľvek informáciu, odprezentovať, pripraviť a spolupracovať na väčšine tém s kýmkoľvek cross línie.“

Ako sa zmenil tvoj pohľad na spoločnosť po návrate?

„Otvorili sa mi oči. Človek by musel byť hypergeniálny, aby dosiahol svoje maximálne výkony po pár dňoch v tak komplexnom prostredí. Veľakrát v mojich začiatkoch, som mal pocit, že už som hotový manažér a len mi dajte pozíciu a zvládnem čokoľvek (smiech). Po čase som si však uvedomil, že si musím určiť smer, ktorým sa chcem v živote uberať a vedieť sa reálne a aj kriticky ohodnotiť. Určiť si témy, ktoré ma zaujímajú a začať sa v nich vzdelávať. Budovať si osobné portfólio z toho, v čom som dobrý, stavať na ňom a rozširovať ho.“

Chcel by si na záver niečo čitateľom odkázať?

„Odporučil by som každému, aby mal určitú dávku sebareflexie a vedel si pravdivo si zodpovedať, či jeho pohľad na svet alebo na seba samého je dostatočne kritický. Ideálny stav je, keď človek vie upratať a zreálniť svoje očakávania a predíde tak sklamaniam.
A určite, aby ľudia počuvali svoju intuíciu. Aby sa nehnali za snami niekoho iného. Nech si každý zachová tú vlastnú cestu a plní si svoje sny.“

Juraj, ďakujem za rozhovor a prajem Ti veľa úspechov.

autor: Michal Hollý
korektúra: Katarína Tökölyová
foto: T-Systems Slovakia