Na Slovensku máme sieťové talenty

<Zadajte anotáciu>

T-Systems Slovakia je jedna z IT spoločností, ktoré podporili Networking Academy Games 2017 v Košiciach. František Jakab z Technickej university v Košiciach v nasledujúcich riadkoch zverejňuje mená víťazov v 12. ročníku hier.



Výsledky 12. ročníka národného kola súťaže študentov stredných a vysokých škôl v oblasti sieťových technológií v SR NAG 2017

Študenti stredných a vysokých škôl sa stretli v Košiciach v celoslovenskom kole „olympiády“ budúcich sieťových špecialistov. V dvanástom ročníku Networking Academy Games (NAG 2017), ktoré v spolupráci so spoločnosťou Cisco Systems, Žilinskou univerzitou a STU organizovala Technická univerzita v Košiciach, si zmerali sily nielen v teoretických, ale aj praktických zručnostiach.

Na základe výsledkov analytických štúdií Európskej komisie, už v najbližších rokoch by mohlo Európe chýbať až niekoľko stotisíc odborníkov na informačné technológie. Rozdiel medzi dopytom a ponukou by mali zmierniť aktivity zamerané na hľadanie a výchovu mladých talentov.

Jednou z nich je aj súťaž študentov stredných a vysokých škôl z celej SR (NAG 2017), ktorej už dvanásty ročník bol organizovaný ako súčasť aktivít národného projektu IT AKADÉMIA - VZDELÁVANIE PRE 21.STOROČIE.



Súťaž prebiehala v dvoch kolách: v januári až máji 2017 sa uskutočnili školské kola súťaže, v rámci ktorých školy vyberali najlepších študentov do Národného kola súťaže (z celkového počtu viac ako 5000 aktuálne študujúcich študentov stredných a vysokých škôl v SR). Národné kolo súťaže sa konalo 23.6.2017 v priestoroch Technickej univerzity v Košiciach. Do národného kola postupilo zo školských kôl viac ako 80 jednotlivcov, resp. študentských tímov, ktorí súťažili v dvoch kategóriách, pričom jedna bola určená pre trojčlenné družstvá a druhá pre jednotlivcov. Na každého účastníka čakala teoretická časť, počas ktorej musel v online teste preukázať svoje vedomosti o sieťových technológiách. To, že sú v sieťach naozaj „doma“, súťažiaci predviedli v praktickej časti súťaže na segmentoch laboratórnej siete. Pre úspešné splnenie úloh sa od súťažiacich očakávali vedomosti na úrovni medzinárodnej priemyselnej certifikácie CCNA.

Slávnostné vyhlásenie výsledkov národného kola 12. ročníka súťaže a odovzdanie cien víťazom sa uskutoční v rámci Tlačovej konferencie organizovanej pri príležitosti oficiálneho otvorenia aktivít projektu IT AKADEMIA, ktore sa bude konať v septembri 2017 v Bratislave za účasti zástupcov akademickej sféry, IT priemyslu ale aj médií.

Slovensko patrí medzi európsku špičku v príprave sieťových špecialistov na báze programu sieťových akadémií. Vzdelávací systém, ktorý tvorí päť univerzitných pracovísk a takmer 80 stredných škôl, je schopný ročne pripraviť viac ako 600 sieťových odborníkov na úrovni priemyselného certifikátu CCNA.

Slovenskí študenti patria k najúspešnejším aj v medzinárodnom meradle.

Výsledky súťaže:

Kategória HS3 (22 trojčlenných družstiev): 1. SOŠ Handlová, 2. Súkromná SOŠ Poprad, 3. SPŠ elektrotechnická, Prešov;

Kategória UNI (21 jednotlivcov):

Stredoškolskí študenti:

  1. Andrej Koberčík, SOŠ Handlová, 2. Ján Dovjak, Súkromná SOŠ Poprad, 3. Patrik Máčik, Spojená škola Nové Zámky.

Vysokoškolskí študenti:

  1. Tomáš Boros, STU Bratislava, 2. Peter Škrak, STU Bratislava, 3. Ján Jurč, Žilinská univerzita v Žiline.

Súťaž partnersky podporili spoločnosti: T-Systems Slovakia, Soitron, AT&T, Košice IT Valley, ITAS, PC REVUE, Asseco, ALEF0, Cisco Systems Slovakia, CNL TUKE, Ceelabs, AmCham.

Vedomosti a zručnosti v oblasti počítačových sietí dnes požadujú nielen veľké, ale čoraz častejšie aj menšie spoločnosti. Preto je o týchto odborníkov veľký záujem. Už samotný priebeh súťaže sledujú mnohé významné firmy, ktoré môžu medzi študentmi identifikovať nové talenty a osloviť ich s ponukou na spoluprácu. Medzi obľúbené ceny, ktoré firmy ponúkajú pre najlepších študentov v súťaži, sú napríklad aj pracovné pobyty pre študentov vo firmach (tzv. Internship). Práve sieťové akadémie učia budúcich IT profesionálov navrhovať, konfigurovať a prevádzkovať potčítačové siete. Mladí ľudia s týmito znalosťami majú v dnešnej dobe výbornú perspektívu na uplatnenie sa na trhu práce.

 Viac informáckí o výsledkoch súťaže je uverejnených na: http://www.netacad.sk/.

Kontakt:

doc. Ing. František Jakab, PhD. (0905 715 816)


O programe Sieťových akadémií

Sieťový akademický program spoločnosti Cisco, je najvýznamnejšou globálnou vzdelávacou iniciatívou, ktorej cieľom je príprava žiadaných špecialistov v oblasti počítačových sietí a zavádzanie nových informačných a komunikačných technológií do vzdelávacieho procesu (www.netacad.sk).

Program je funkčným príkladom spolupráce verejných a privátnych inštitúcii – Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, spoločnosti Cisco Systems  a partnerov programu v Slovenskej republike. Školy zapojené do programu Sieťových akadémií sú medzinárodne uznávanými centrami prípravy profesionálov v oblasti implementácie komunikačných technológií a riešení.

Napísal: František JAKAB