Mladí stredoškoláci porazili starších súperov a vyhrali Hackhaton

<Zadajte anotáciu>

 

Naša spoločnosť počas víkendu 3.-4.12.2022 organizovala Hackathon v priestoroch Univerzitnej knižnice Technickej univerzity v Košiciach . V súťaží, v ktorej programátori spolu s ďalšími členmi tímu intenzívne pracujú na softvérovom projekte, excelovali dvaja stredoškolskí študenti Teo a Michal. Tí v konkurencii starších kolegov zdolali 29 tímov a odniesli si zaslúžené prvenstvo. 

 Hackari za 24 hodín vymysleli 32 aplikácií

Hackathon, vo svete známy aj ako Hack Day, prestavuje spojenie kreativity, informačných technológií a súťaživosti. Cieľom je priniesť nové softvérové riešenie za krátky čas. IT nadšenci sa rozdelia do skupín a počas 24 hodín spoločne vytvárajú funkčný softvérový projekt.  V priestoroch Univerzitnej knižnice Technickej univerzity v Košiciach sa s cieľom vyhrať 8. ročník Hackathonu stretlo vyše 150 mladých IT nadšencov. Tento rok súťažili v 30 tímoch na 5 zadaniachHackeri za 24 hodín vymysleli celkovo 32 aplikácií, pomáhalo im v 20 mentorov z organizácie TelIT (DT ITSO SK) a Technickej univerzity v Košiciach. Po programátorskom maratóne odprezentovali svoje inovatívne riešenia odbornej porote. Prínosom tohto ročníka bolo okrem pomoci zviditeľniť sa mladým talentom, priniesť technologické riešenia aj pre organizácie ako sú Košice IT Valley alebo Projekt Košice 2.0. Účasť na tejto súťaži je pre prihlásených unikátnou príležitosťou pracovať na digitálnych projektoch, ktorými môžu podporiť a spropagovať IT odvetvie na východe Slovenska.

Najlepší nápad dvoch mladých študentov bol odmenený výhrou 6 000 EUR

Absolútnymi víťazmi sa stali Teodor Barča a Michal Petričko z gymnázia na Alejovej ulici v Košiciach, ktorí tesne po prevzatí výhry a prvých gratuláciách neskrývali svoje nadšenie a radosť: „Sme veľmi šťastní, ešte stále tomu nemôžeme uveriť. Získať hlavnú cenu je skvelý pocit. Ani rodičia nám nechceli v prvej chvíli uveriť,“ povedali s úsmevom víťazi a na margo svojho receptu na úspech doplnili: „Dôležité je rozvíjať svoje schopnosti aj vo voľnom čase, venovať sa rôznym projektom. Samozrejme, takéto veci vás musia v prvom rade baviť, potom prídu aj výsledky.“  

Mladí talentovaní študenti si za 1. miesto odniesli výhru v hodnote 6 000 EUR. Aj ďalšie dva tímy, ktoré prišli s najlepšími riešeniami, si okrem skúsenosti odniesli zaujímavú finančnú odmenu. Mladí víťazi si získali pozornosť aj zahraničného hosťa Felixa Mohnkeho, ktorý akciu prišiel podporiť z Nemecka a ponúkol nádejným talentom pracovnú stáž.

Organizátori neskrývajú nadšenie z priebehu podujatia

„Myslím si, že sa nám podarilo nadviazať na predpandemické obdobie a opäť spojiť developerskú komunitu, s cieľom priniesť nove myšlienky v skvelom prevedení. Víťazi Hackathonu, tím Puma – teda Teo a Michal, pracovali na jednom z technologicky najťažších problémov, s ktorým sa v Deutsche Telekom pasujeme“, povedal Michal Kováčik (DT ITSO SK), ktorý v pôsobí na pozícii People lead - Software Engineering (Manažér ľudí pre Softvérový vývoj).

Hackathon podporili partneri podujatia – Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia, Nordics, UIA, Košice IT Valley a projekt Košice 2.0.

Pozrite si v akom duchu sa niesol 8. ročník Hackathonu. 

 

Mladí víťazi neskrývali svoje nadšenie a toto sú ich prvé slová: