Výsledkom duálneho vzdelávania sú mladí ľudia s perspektívnou budúcnosťou
Košice, 25. jún 2019 - Cieľom systému duálneho vzdelávania je pripravovať mladých ľudí po teoretickej aj praktickej stránke na povolanie v oblasti, v ktorej sa vzdelávajú.
Duálna forma vzdelávania sa zameriava na praktickú pripravenosť mladého človeka a zvýšenie jeho šancí uplatniť sa na trhu práce - 70 % štúdia tvorí prax, 30 % získavanie vedomostí. Základom kvalitného odborného vzdelávania je spolupráca a prepojenie vzdelávacích inštitúcií so spoločnosťami, ktoré vedia študentom poskytnúť možnosť praktickej prípravy.

Na východe Slovenska sa duálne vzdelávanie zameriava aj na jednu z najperspektívnejších oblastí - informačno-komunikačné technológie. V Košiciach ho zabezpečuje Stredná priemyselná škola elektrotechnická v spolupráci so spoločnosťou T-Systems Slovakia už od roku 2013. Za 6 rokov vzdelávania zameraného na prax táto forma vzdelávania prispela 84 absolventmi, ktorí sa uplatnili ako správcovia sietí, databáz a aplikácií, niektorí našli uplatnenie ako programátori či projektoví manažéri v nových a perspektívnych IT oblastiach. V roku 2019 ukončí vyššie pomaturitné štúdium v odbore Počítačové systémy 25 mladých ľudí. Všetci už majú jasné vízie, kam smeruje ich kariéra v IT svete.

„Veľkou výhodou absolventov oproti novým zamestnancom je, že nastupujú do prostredia, ktoré už dobre poznajú, k známym ľuďom aj tímlidrovi. Sme veľmi radi, že si pred 3 rokmi vybrali našu spoločnosť a duálne vzdelávanie, o ktorú je čoraz väčší záujem a má v košickom regióne istú budúcnosť. Prajem im v ich kariére veľa splnených cieľov a priestor pre sebarozvoj, vďaka ktorému bude rásť aj celá naša spoločnosť,” priblížil Peter Fischer, viceprezident pre ľudské zdroje spoločnosti T-Systems Slovakia.

Podpora duálneho vzdelávania ministerstvom školstva
„Začiatkom roka 2019 som navštívil IT vzdelávacie centrum v Košiciach a už vtedy som zdôraznil, že T-Systems Slovakia patrí medzi firmy, ktoré pripravili kvalitné základy duálneho vzdelávania. Je to pozitívny príklad prepojenia odborného teoretického vzdelávania s praktickou prípravou. Dobré ohlasy sú zo strany zamestnávateľov aj študentov. Táto forma vzdelávania má budúcnosť, ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu sa veľmi intenzívne venuje problematike a potrebe duálneho vzdelávania,” vyjadril sa Peter Krajňák, štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.

„Prostredníctvom duálneho štúdia si uvedomujeme potrebu spoločne sa podieľať na vzdelávacom procese prepojenom s praxou a umožniť tak svojim žiakom vzdelávať sa odborne, jazykovo a najmä sa už počas štúdia aktívne zapájať do pracovných procesov vo firme. Benefitom pre našu školu je úzka spolupráca s najväčším IT zamestnávateľom v kraji, vytváranie spoločných pracovísk aj zvyšovanie záujmu o odborné vzdelávanie,” opísal Štefan Krištín, riaditeľ Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej.
Medzinárodný certifikát pre absolventov
Duálne vzdelávanie v IT oblasti vychádza z nemeckého modelu vzdelávania, vďaka ktorému má Nemecko jednu z najnižších nezamestnaností medzi mladými ľuďmi v Európskej únii, keďže produkuje absolventov, ktorí sú firmami žiadaní. Špecifikom nemeckého modelu sú jednotné záverečné skúšky, ktoré vďaka projektom DUALpro garantujú porovnateľné známky nielen absolventov v Mníchove či Berlíne, ale aj v Košiciach. 22 absolventov v Košiciach spolu s diplomom Dis. získava medzinárodný certifikát odbornej spôsobilosti Fachinfomatiker od Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory. Študenti duálneho vzdelávania sú jediní mimo Nemecka, ktorí môžu získať tento certifikát.

Slávnostná promočná ceremónia čerstvých absolventov duálneho vzdelávania sa uskutočnila 25. júna 2019 v Hoteli Yasmín za prítomnosti predsedu Košického samosprávneho kraja Rastislava Trnku, Petra Krajňáka, štátneho tajomníka Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky, Petra Kompallu, predsedu Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory.