Zvažuješ, že sa prihlásiš na duál, ale máš obavy z pohovoru? Prečítaj si zoznam vecí, z ktorých majú uchádzači najväčšie stresy. Uvidíš, že to vôbec nie je také ťažké, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Pomôžu ti aj naše rady, ako sa pripraviť na pohovor
1. Angličtina
Myslíš si, že neovládaš dobre angličtinu a predstava že máš spíkovať na pohovore ti robí vrásky? Neboj sa. Nikto od teba nebude chcieť, aby si bol Shakespeare 2 a z hlavy vysypal Rómea a Júliu. Požaduje sa od teba základná znalosť angličtiny – vedieť porozprávať o bežných témach, ako bývanie, jedlá, rodina, záľuby, príroda,...
Malá rada: Pred pohovorom si prejdi maturitné témy z anglického jazyka. Bude sa ti to hodiť.
2. IT znalosti
Nemáš IT vedomosti, nie si z technickej školy a ráno, večer, o polnoci nerecituješ obsah súboru /etc/passwd? Nevadí. Na duál ideš práve preto, aby si sa to naučil. Všetko sa preberá od základov, takže to, že nie si z technickej školy, nehrá dôležitú rolu. A z tej poslednej veci si nič nerob - aj tak to nikdy robiť nebudeš
Malá rada: Porozmýšľaj, prečo by ťa IT bavilo a v akej oblasti by si chcel pôsobiť. Ak aj dostaneš odbornú otázku, na ktorú nevieš odpoveď, nič sa nedeje. Naučíš sa to počas štúdia.
3. Známky
Poznáme to všetci, na strednej škole sme riešili dôležitejšie veci ako známky, ktoré, mysleli sme si, aj tak nie sú dôležité. Prichádza krutá pravda: Známky zo strednej školy nie sú dôležité, to, že máš na vysvedčení trojku, nie je žiaden problém. Nik na teba nebude ukazovať prstom. Rátame s tým, že na duáli sa budeš snažiť mať čo najlepšie známky z vlastného záujmu – prospechového štipendia.
Malá rada: Nestresuj sa zo stredoškolských známok, svoju šancu dostať sa na duál máš na pohovore.
4. Motivácia
Dámy a páni, toto je asi najdôležitejšia časť pohovoru. Ako uchádzač sa otázke o motivácii nevyhneš. Za túto odpoveď môžeš získať veľký počet bodov, preto je dobré porozprávať o svojej motivácii a odhodlaní. Ukáž, že máš o duálne vzdelávanie skutočný záujem.
Malá rada: Odpovedz si pred pohovorom na otázky: Prečo chceš študovať na duáli? Čo ťa k tomu motivuje? Čo by si chcel dosiahnuť?
5. Dobré a zlé vlastnosti
Táto otázka sa na kladie často na rôznych pohovoroch. Využi pár minút slávy a porozprávaj o sebe. Samozrejme, v zdravej miere. Nemusíš vravieť, že si to najkrajšie, najmúdrejšie a najdokonalejšie stvorenie. Povedz, čo ti ide, v čom si dobrý, prihoď aj nejakú tú zlú vlastnosť, aby bolo jasné, že más sebareflexiu.
Malá rada: Vyhni sa typickým klišé ako flexibilný, dynamický... Polož si otázky: Ako by ma opísali kamaráti a rodina? Som vodcovský typ? Ako riešim konflikty?
6. Tímová práca
Záverečná časť pohovoru je tímová práca. S ďalšími uchádzačmi dostanete jednoduchú úlohu, ktorú budete musieť spoločnými silami zvládnuť a odprezentovať. Ukáž svoju schopnosť pracovať v skupine a nadviaž prvý kontakt s možno budúcimi spolužiakmi. Za skupinovú prácu môžeš získať veľa plusových bodov.
Malá rada: Nebuď ticho a nečakaj, že za teba urobia prácu ostatní. Zapájaj sa do prípravy aj do prezentácie. Povedz asertívne svoj názor, diskutuj, ak má niekto iný ako ty a argumentuj.
7. Stresujúce čakanie pred pohovorom
Z vlastnej skúsenosti viem, že čakanie na pohovor zvyšuje hladinu stresu. Pri mojom pohovore som nevedela, kam mám v T-Systems Slovakia ísť a čo robiť. Keď okolo mňa prechádzali skupiny ľudí, chcela som zutekať kade ľahšie. Uvedom si, že trošku stresu má pred pohovorom každý. Počkaj na recepcii, niekto ťa na pohovor príde vyzdvihnúť.
Malá rada: Ak si prišiel skôr a máš veľa času, zájdi si kúpiť niečo dobré na nervy – sladkosť v potravinách alebo čaj v kaviarni.
8. Čo ak niečo pokazím?
Uchádzači majú strach, že povedia hlúposť a tým si pokazia celý pohovor. Nič nepokazíš. Aj keby sa ti podaril menší trapas, nik ťa hneď neodpíše. Ľudia, ktorí sedia oproti tebe, chápu, že si v strese. Z trapasu sa môže neskôr stať vtipná príhoda, na ktorej sa budete smiať počas rannej kávy a budú si ťa spomedzi prvákov pamätať.
Malá rada: Usmievaj sa, buď úprimný a sám sebou. Po prvých minútach pohovoru aj tak zistíš, že nemáš žiaden dôvod na stres.
To sú moje rady na to, ako zvládnuť pohovor na duál. Možno sa mi to už teraz hovorí ľahko, ale nemusíš sa báť. Ak si doteraz váhal zaslať prihlášku, už nemáš prečo – prihlás sa na www.t-systems.sk/dual . Budem držať palce
PS: Prihlasovanie trvá do 31. mája 2020.
Autor: Lucia Magočová, študentka duálu 2. roč.