People - Code - Future!

<Enter article excerpt>

Toto je heslo sprevádzajúce nadšencov technológií počas najväčšej svetovej developerskej konferencie v Európe pod názvom WE ARE DEVELOPERS 2019. Konferencia, na ktorej máte možnosť stretnúť spoluzakladateľa Apple - Steva Wozniaka, alebo niekoľokonásobného svetového majstra v šachu - Garryho Kasparova. Program nabitý najnovšími technológiami a svetovými spoločnosťami prináša nielen nové vedomosti, ale aj priestor vyskúšať si najnovšie softvérové aj hardverové produkty.

Tento rok sme sa do konferencie nazapojili len ako účastníci, ale stali sme sa jednými z prednášajúcich s témou - How to build solutions for blind people (Ako vybudovať riešenia pre nevidiacich). Prinášame nový pohľad na používanie prvkov prístupnosti počas vývoja softvéru každého programátora. V prednáške poukazujeme aj na to, že niekedy stačí pridať pár riadkov kódu a náš softvér je dostupný doslova pre každého. Pri pohľade na čísla zistíme, že na svete je 1.3 miliardy ľudí, ktorí takúto našu maličkú pomoc nevyhnutne potrebujú.

Využívanie prvkov prístupnosti nám síce umožní pracovať s obrazovku na monitore alebo smartfóne, kľúčovou otázkou ale bolo, ako by sme vedeli takýmto ľuďom sprístupniť svet navôkol.

Rozhodli sme sa preto, že spoločne “hackneme” život nevidiacim a ľuďom so zrakovým postihnutím s pomocou senzorov nazývaných beacons. Tie nám umožnia lokalizovať použivateľa vo vnútri budovy a na základe toho aj vykonávať ľubovoľnú akciu. Začína to byť trošku povedomé? Náš projekt pre Východoslovenské múzeum v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska - Sám v Múzeu, funguje na základe takéhoto lokalizačného princípu. Preto sme pripravili pre účastníkov konferencie laboratorné priestory s rozmiestnenými senzormi a programátorským prostredím pre vlastné testovanie. Vyskúšali si tak aplikovanie prvkov prístupnosti, rozmiestňovanie bodov záujmu v zmapovanom priestore vrátane testu presnosti lokalizácie použivateľa. Túto verziu projektu nájdete na našomGitHube, kde si ju môžete preštudovať a vyskúšať.

Konferencia trvala dva dni a účastníci sa v jej priestoroch mohli zúčastniť prednášok rôzneho typu.
Vypočuť si prednášku 25 rokov PHP so základateľom PHP (Rasmus Lerdorf), riešiť problémy so zakladateľom Stack Overflow (Joel Spolsky), alebo si dať deathmatch s tvorcom hry Doom (John Romero). WeAreDevelopers nie je len obyčajná konferencia. Prináša neobyčajnú atmosféru vytvorenú programátormi z celého sveta. Sme veľmi vďační, že sme sa práve my mohli stať prednášajúcimi a priniesť vedomosti získané vďaka realizácii viacerých inovatívnych projektov za stálej podpory spoločnosti T-Systems. Mali sme príliežitosť pracovať s najnovšími technológiami a vďaka tomu priniesť nové vedecké poznatky v oblastiach technického pokroku.

Autori: Veronika Matejová
Filip Hudzík
Michal Kovačik

Recently, Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia actively participated in the captivating event organized by AHK Slowakei (Slovak - German Chamber of Industry and Commerce) named Catena X. The objective of this collaboration was to inform Slovakia's small and medium-sized automotive producers and suppliers about the benefits of using Catena-X solutions and how to exploit the full potential of their data. Our thanks for the interesting presentation and showcases go to Sven Löffler from T-Systems Germany.

At Deutsche Telekom we offer automotive suppliers IT solutions that enable them to leverage their data, securing improved efficiency through information standardization, and on-demand data availability as well as the necessary integration with their current IT infrastructure.

The Catena X Automotive Network aims to enhance transparency throughout the value chain. The vision of this solution is to make the data ecosystems of all participants in the supply chain connectable and compatible. It is crucial for us to support our customers on the journey to digitization in a future-proof and dependable manner.

Catena X aims to make data available in the future via jointly defined, standardized interfaces. This solution offers the possibility to extract data from companies and then make it available on standardized platforms with increased transparency and efficiency.

We bring the solution to enhance the potential of data for our customers. So, let's embrace the infinite possibilities that technology in automotive brings forth. Let's drive towards a future where innovation drives progress. Every journey is an adventure when driving with magenta partners.