People - Code - Future!

<Enter article excerpt>

Toto je heslo sprevádzajúce nadšencov technológií počas najväčšej svetovej developerskej konferencie v Európe pod názvom WE ARE DEVELOPERS 2019. Konferencia, na ktorej máte možnosť stretnúť spoluzakladateľa Apple - Steva Wozniaka, alebo niekoľokonásobného svetového majstra v šachu - Garryho Kasparova. Program nabitý najnovšími technológiami a svetovými spoločnosťami prináša nielen nové vedomosti, ale aj priestor vyskúšať si najnovšie softvérové aj hardverové produkty.

Tento rok sme sa do konferencie nazapojili len ako účastníci, ale stali sme sa jednými z prednášajúcich s témou - How to build solutions for blind people (Ako vybudovať riešenia pre nevidiacich). Prinášame nový pohľad na používanie prvkov prístupnosti počas vývoja softvéru každého programátora. V prednáške poukazujeme aj na to, že niekedy stačí pridať pár riadkov kódu a náš softvér je dostupný doslova pre každého. Pri pohľade na čísla zistíme, že na svete je 1.3 miliardy ľudí, ktorí takúto našu maličkú pomoc nevyhnutne potrebujú.

Využívanie prvkov prístupnosti nám síce umožní pracovať s obrazovku na monitore alebo smartfóne, kľúčovou otázkou ale bolo, ako by sme vedeli takýmto ľuďom sprístupniť svet navôkol.

Rozhodli sme sa preto, že spoločne “hackneme” život nevidiacim a ľuďom so zrakovým postihnutím s pomocou senzorov nazývaných beacons. Tie nám umožnia lokalizovať použivateľa vo vnútri budovy a na základe toho aj vykonávať ľubovoľnú akciu. Začína to byť trošku povedomé? Náš projekt pre Východoslovenské múzeum v spolupráci s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska - Sám v Múzeu, funguje na základe takéhoto lokalizačného princípu. Preto sme pripravili pre účastníkov konferencie laboratorné priestory s rozmiestnenými senzormi a programátorským prostredím pre vlastné testovanie. Vyskúšali si tak aplikovanie prvkov prístupnosti, rozmiestňovanie bodov záujmu v zmapovanom priestore vrátane testu presnosti lokalizácie použivateľa. Túto verziu projektu nájdete na našomGitHube, kde si ju môžete preštudovať a vyskúšať.

Konferencia trvala dva dni a účastníci sa v jej priestoroch mohli zúčastniť prednášok rôzneho typu.
Vypočuť si prednášku 25 rokov PHP so základateľom PHP (Rasmus Lerdorf), riešiť problémy so zakladateľom Stack Overflow (Joel Spolsky), alebo si dať deathmatch s tvorcom hry Doom (John Romero). WeAreDevelopers nie je len obyčajná konferencia. Prináša neobyčajnú atmosféru vytvorenú programátormi z celého sveta. Sme veľmi vďační, že sme sa práve my mohli stať prednášajúcimi a priniesť vedomosti získané vďaka realizácii viacerých inovatívnych projektov za stálej podpory spoločnosti T-Systems. Mali sme príliežitosť pracovať s najnovšími technológiami a vďaka tomu priniesť nové vedecké poznatky v oblastiach technického pokroku.

Autori: Veronika Matejová
Filip Hudzík
Michal Kovačik